Saygın Klinik

Kalp Krizi

Kalp krizi geçirdiği tanısı konulan bir hastamızda, acil şartlarda, hemen önce pıhtı eritici, ağrı kesici, kalbi yavaşlatıcı, tansiyonu düşürücü, kanı cıvıtıcı tıbbi tedavimize hemen başlarız. Takiben hastamızın genel durumuna göre bir kalp kaslarında kansızlık yani ölüm süreci başladığında hastamızın genel durumu rahat olur olmaz hemen acil anjiyoya alırız.

Acil anjiyo esnasında hangi damarların tıkalı olduğunu dakikalar içinde görür ve kan gitmeyen bölgelere tıkalı olan bölgelere önce ameliyatsız tekniklerle balon, stent, aterektomi, lazerle damar açma, ses dalgaları yollama, pıhtı emme gibi uygulamaları teknolojik olarak yapmaya çalışırız eğer bunlar başarısız olursa veya bunların yapılmasına daha başlamadan hastamızın 3-4 damarında birden çok radikal tıkanmalar varsa yine acil şartlarda hastalarımızı kalp ameliyatına almak zorunda kalabiliriz.

 Acil Koroner Bypass’ı yapıldığında özellikle 60 yaş altı hastalarımızda kalbin kaslarının uzun dönemde tamamen normal olarak korunabildiğini gösteren çok fazla çalışma vardır.

Her ne kadar çoğu hastahanede Acil Koroner Bypass ameliyatını alacak altyapı hala olmasa da, bu da çok önemli, çok hayat kurtarıcı ve tedavi opsiyonu olabilmektedir.

Periferik bölgede ise elinizin altında kardiyoloji ünitesi yoksa da mutlak suretle hemen bulabileceğiniz kan sulandırıcılardan 2-3 tane atıp hemen en yakın tıbbi merkeze başvurup oradan tedavi zincirinin başlamasını sağlamanız gerekmektedir.

Bununla ilgili, kalp damar cerrahisi kliniği olan Saygın Klinik’e her zaman uğrayıp fikir alıp, anjiyografi, kalp krizinde yapılacak işlemler gibi bilgileri hem telefon hattımıza ulaşarak hem de randevu alıp buraya gelerek bilgi alabilirsiniz. En doğru, en bilimsel tedavi için kliniğimiz hastalarımızın her zaman aileleri gibi yanındadır.