Saygın Klinik

Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliğinde yapılması gereken ilk yaklaşım adının konmasıdır. Kalp yetmezliği demek kalbin normalde kasılması gereken güçte kanı pompalayamaması ve  kasılmaması demek. Normalde kalbimiz göğüsün içinde adeta bir su pompası gibi çalışır ve her kasıldığında da akciğerlerden gelen temiz bir su bardağı dolusu kanın %70’ini ileriye doğru pompalar, %30’u ise kalbin içerisinde kalır. İşte kalbin her kasıldığında pompaladığı kan miktarına biz enjeksiyon fraksiyon yani her kalbi kasıldığında ileriye attığı kan oranı deriz. Bu oran genelde 65-70’dir. Yani normal kasılan bir kalpte, kalp kasıldığında içindeki 100ml kanın 70ml litresini ileriye doğru attığında bu kalp %70 performansla kasılıyor yani iyi kasılıyor deriz fakat kalp damarları tıkandığında, kalp krizleri geçirildiğinde, kalp kapaklarında sorunlar olduğunda, kalbin kasılması geriler. Aynı bir aracın bilirsiniz motor beygir gücü vardır mesela 90 beygirdir, motor nasıl eskidikçe motor performansı, motor gücü geriler ve düşer ise kalpte bu geçirdiği hastalıklar yüzünden damar tıkanıkları, kalp krizleri, miyokarde dediğimiz kalbin enfeksiyonları yüzünden belli dönem sonra, ileri yaşlarda yeterince kasılamaz hale gelir. Yani her kasıldığında normalde %70 oranında kanı ileriye pompalayacak iken bu %70  %60’a %50’ye %40’a %30’a geriler. Akciğerlerden 100ml kan geldiğinde bu temiz kanın bazı kalpler sadece %20’sini pompalar yani gelen kanın %80’i kalbin içinde kalır. Gelen kanı ileriye pompalayamadığında ve bu güç kalbin kasılıp pompalama gücü %65-%70’lerden %40 veya altına düştüğünde hastalarımızda kalp yetmezliği başlamış olur.

 

Kalp Yetmezliği Tedavisi?

Kalp yetmezliğinde eğer kalbin kasılma gücü normal 70 beygir bir motor gibi olacak iken 20 beygir veya altına düşmüş ise bu hastalarımıza kalp destek cihazı takıyoruz vebu kalp yetmezliği tablosunu dramatik oranda iyileştiriyor.

Hastamızın günlük performansını, yürüme mesafelerini, günlük egzersiz kapasitesini ciddi oranda arttırıyor. Kalp destek cihazlarını göğüste küçük bir kesik yaparak kalp çalışırken uyguluyoruz.

Kalp çalışırken parmak şeklinde bir motoru göğüsün içine yerleştiriyoruz bu motorun iki tarafında da kumaştan yapılmış damar hortumcukları var ve bu damar hortumcuklarının bir ucunu kalpte sol ventirkül dediğimiz kalbin temiz kan gelen ve pompalanan kısmına ucunu yerleştiriyoruz, tıpkı bir su tesisat borusunu birbirine bağlar gibi yani.

Bu parmak şeklinde manyetik motorun öbür ucundaki borucuğu da aort dediğimiz vücudun bütün organlarına temizkanı dağıtan ana damarlarına bağlıyoruz. Böylece bu manyetik motoru yerine yerleştirdikten sonra, tabii ki buna bir enerji taşımak lazım, bu enerjiyi de karnın ön duvarında oluşturduğumuz tünelden çıkarttığımız kablolarıyla bir cep telefonu büyüklüğünde 2-3 adet pil modülüne bağlıyoruz burada hastalarımız yürüdükleri esnada pompanın hızını arttırabiliyorlar, yatarken ve dinlenirken yavaşlatabiliyorlar ve kalbe normal bir şekilde akciğerlerden temiz kan gelip pompalaması lazım iken kalp kasılamadığı için kalbin içine biriken bu temiz kanı, bu pompa vakum gibi güçlü bir şekilde çekiyor öbür tarafından aort dediğimiz vücudun ana dağıtım tesisat borusuna hızlı bir şekilde yüksek bir basınç ile sürekli bir şekilde basıyor ve kalbin kasılmasında üzerindeki yükü azaltıyor gelen bütün akciğerden kanı vücuda yönlendiriyoruz, yani bir yerde kalp bir süre dinleniyor. Özellikle Dr. Mustafa Saygın’ın eğitim aldığı Texas Kalp Enstitüsü’nde binlerce hastaya kalp nâkil beklerken bu cihazı takma fırsatı oldu. Bu cihaz uygulanır iken kalbi hiç kasılmayan, neredeyse kalbi duracak noktaya gelmiş çok az kasılan bütün pompa fonksiyonunu kaybetmiş hastalarımızda bile 3-6 ay bu kalp destek cihazı ile takip ettiğimizde kalbin tekrar güçlendiğini gördük.

 

Kalp Yetmezliğinde EECP Tedavisi

Ameliyatsız kalp yetmezliğini tedavi eden, dışardan basınç uygulayarak vücuda external counterpulsation dediğimiz biz cihazla kalbin ritmi ile aynı ritimde kalp tam gevşerken genişlerken bütün vücudu 1 saniye içinde güçlü bir şekilde dışardan kompresyonla hava basıncıyla sıkarak kalbin damarları içindeki kan akımını arttırıyoruz, kalbin içindeki damarlanmayı arttırıyoruz ve kalbin daha iyi beslenmesini sağlıyoruz. Böylece kalbin kasılamayan, kan gitmediği için güçten düşmüş, körelmiş, tembelleşmiş, kas bölgelerinin tekrar harekete geçmesini sağlıyoruz bu sayede ise çoğu hasta bize geldiklerinde evin içinde tuvalete bile gidemiyorken 30-40 seans bu EECP makinasına bağlandıktan sonra hastalarımız kilometrelerce yürüyebilir hale geliyor.