Saygın Klinik

Periferik Arter Hastalığı

Maalesef 50 yaş üzerinde sigara içen, şeker hastalığı olan, hipertansiyonla cebelleşen veya en önemlisi aile hikayesi olan kolesterol yüksekliği olan hastalarımızda Periferik Damar tıkanıklığına çok sık rastlıyoruz.

 Özellikle bacak damar tıkanıklığı, diz altı atardamar tıkanıklığı ya da şah damarlarında tıkanmaları olduğu zaman o bölgelere temiz kan ulaşamıyor. Temiz suların ulaşamadığı bir toprak nasıl çoraklaşır ve kurur ise oradaki dokular da maalesef kuruyor, kangren oluyor ve soğukluk, solukluk, morarma, bacaklarda yürüyememek ve ağrı, baldırlarda elli-yüz adım atmakla kramp gibi bulgular ortaya çıkıyor ki ve bazen aniden parmakta siyahlaşma ve kangrene gitmesi ile ortaya çıkıp kendini gösterebilen çok sinsi ve çok tehlikeli bir hastalıktır.

 Özellikle cerrahi veya robotik damar açma sistemiyle tedavi yapmak bulmacanın bir parçası. Biz Saygın Klinik’de sadece doktorluk işlemini yapmıyoruz. Hastaların kan testleri, kolesterollerinin ayarlanması, damar anti-ageing programı yani damar gençleştirmeye yönelik özel diyetler, fizyoterapi, psikolojik danışmanlık hepsi bir arada devam ediyor ve özellikle bacak damar tıkanıklığında çok önemli ve hep atlanan bir şey daha var: ayak bakımı. Tırnak mantarları, ayak tabanındaki çatlaklar, nasırlar, mantarlarda kan gitmeyen yerlerde hep enfeksiyona sebep olduğu için, şişmeye iltihapa sebep olduğu için tıbbi ayak bakımı ünitemiz de hastalarımızın hizmetinde. Yani periferik damar yani bacak damar tıkanıklığı bir bulmacadır. Bizim doktor olarak yaptığımız işlem, bu bulmacanın bir parçası. Hastalarımızın hepsine daha bütünsel, daha holistik bir yaklaşımla her açıdan dokunuş yapıp bir tür hayat koçluğu yapıyoruz ve hayat kalitelerini sağlık kalitelerini yaşam kalitelerini 3-5 basamak birden yukarı taşımayı hedefliyoruz.