Saygın Klinik

Robotik Tedaviler

Robotik Kalp Cerrahisi

Kliniğimize başvuran, kalp problemi olan, gerek kalp kapağında olsun kalp damarlarında olsun tıkanmalar, yetmezlikler, darlıklar olan hastalarımıza her zaman robotik minimal invazif cerrahilerin uygulanmasını hedefliyoruz. Eski tekniklerde göğüs kemiği ortadan testere ile kesilerek komple göğüs açılırken artık hastalarımızdan daha az kanlı, daha az riskli, daha kolay taburcu olunabilen, yoğun bakım süreci daha konforlu geçen fakat çok daha tecrübe ve expertiz gerektiren uygulamalar yapıyoruz. Göğüs bölgesinde torax dediğimiz 3-4 ayrı noktadan küçük delikler açarak kalbin çevresine robotik kollar yerleştiriyoruz ayrıca hastamız genel anestezi altındayken kasık bölgesinden ya da kol atar damarlarından, damarların içine kalbin veya vücudun dolaşımını sağlayan değişik çaplarda borular yerleştiriyoruz.

Kalbi durdurup veya kalp çalışırken 2 farklı teknik uygulanabiliyor. Kalbin damarlarının hepsine Bypass dediğimiz yeni köprü borulama işlemi, yeni kan getirecek  tesisatların döşenmesi işlemini kapalı olarak yapabiliyoruz. Bunun avantajı hastalarımızın göğüs kemiği açılmadığı için kaynaması çok daha kolay oluyor ve iyileşme süreci çok daha rahat oluyor.

Robotik Bacak Damar Açma Tedavisi

Robotik damar açma tedavileri aslında minimal invazif lokal anestezi ile yapılan bacak damar bölgelerinde koldan, omuzdan, kasıktan çeşitli noktalardan damardaki tıkanmaların pozisyonuna göre yaptığımız tedavilerdir.

Bu uygulamalar esnasında hastalarımız genellikle uyanık oluyor, ağrı acı hissetmiyorlar ve lokal anestezi altında yapıyoruz. Öncelikle tedavi edeceğimiz yerin uzağında damarların içine bir yol açıyoruz, damarın içine spagetti makarna kalınlığında bir hortum parçası koyuyoruz, bu hortum parçasının içinden de:

Damarları içeriden tıraşlayan saniyede 300 devirli bir makine.

Bu tıraşladığı yani kestiği kemik ve pıhtı parçalarını emen bir makine.

Direkt pıhtıyı eriten bir makine.

Bıçaklı balon dediğimiz, damarın içinden kesi atarak bacak damarındaki kireçlenmeyi hareketlendiren ve yumuşatan makine gibi tedavileri uyguluyoruz.

Lazer Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisi, uzun yıllardır kullanılmakta olan ve giderek gelişen ve yaygınlaşan bir yöntemdir. Kılcal damarları, kliniğimizde hem Nd-YAG lazerlerle, hem radyo frekans teknolojisi ile hem de 980 nm diod lazer ekipmanlarıyla tedavi edilebilmektedir. Özellikle bu teknolojiler kullanılmaya başlamadan önce, mutlaka kalp ve damar cerrahi uzmanımız toplardamar sisteminizin renkli doppler ultrason incelemesini yapmakta ve sonrasında her farklı karakterde kılcal varise, kendi yapı ve özelliklerine uygun teknoloji ile müdahale edilmektedir. Merkezimizde kullanılan tüm teknolojilerin, FDA onaylı ruhsatları vardır ve dünyada 25 yıldır verimli ve etkin olarak kullanılmakta olan altın standart teknolojilerdir.

Bugüne kadar yapılmış araştırmalar lazerle varis tedavisi uygulamasının etkili ve güvenli olduğunu göstermiştir. Lazerle varis tedavisi işleminin yan etkisi çok minimaldir, literatürde uygulama yapılan bölgenin cilt renginde değişiklik (açılma veya koyulaşma), kabuklanma olduğu görülmüştür.

Lazer teknolojisindeki gelişmelerle, yeni dalga boylarının ve değişken atış sürelerinin kullanılmaya başlanmasından sonra, lazerle damar tedavisi yöntemi daha güvenli hale gelmiş ve başarılı sonuçlar elde edilebilmiştir. İdeal parametreler dalga boyu, atış süresi ve lazer ışınının çapının ayarlanmasıyla elde edilebilmektedir.