Saygın Klinik

Felç Tedavisi

Felç ile ilgili çok ciddi sıkıntı çeken on binlerce hastamız var. Türkiye’mizde felcin tedavisinin peşinde koşan milyonlarca bilim adamı var. Biz Saygın Klinik’te felç olayına, inme olayına değişik bir bakış açısı getirdik. Felç geçirmiş hastalarımızda öncelikle damar ile ilgili herhangi bir açma ya da pıhtı eritebilme, beyne atan pıhtıyı alma işlemi yapabilecek miyiz diye 3-6 saat arasında değerlendirmemiz gerekiyor.

Bunun ile ilgili birçok nöroloji uzmanıyla çalışma yürütüyoruz. Hastalarımız felç ile ilgili başvuru yaptıktan sonra ilk 6 saat içinde özellikle bize ulaşabilirler ise kasık bölgesinde lokal anestezi ile damarın içine özel robotik salç gibi uzun saç kalınlığındaki cihazlar ile girip, beyne atan pıhtıyı alıp, felci aynı anda alıp iptal edebiliyoruz yani felci anında geçirebiliyoruz.

Onun dışında, belirli bir süre geçtikten sonra hastalarımız bize ulaştığında yine damar ile ilgili analizlerini, damar ile ilgili ultrasonlarını, anjiyolarını ve beyin MRlarını çekip; hangi bölgeye ne uygulama yapılabilir diye araştırma yaptıktan sonra çoğu zaman beyin damar ameliyatı yapıyoruz. Beyin damar ameliyatı işleminden önceki basamak ise stenttir. Stent ile açamayacağımız damarlar olur ise o zaman ameliyata dönüyoruz.

Saygın Klinik'de inme geçiren hastalarımızın çok fayda gördüğü EECP tedavisine hastalarımızı alıyoruz. 30-40 seans aras süren EECP tedavisi, bizim tedavi yaklaşımımızda bulmacanın çok önemli bir parçası.

Bu cihaza girdiğimizde beynin tıkalı olan kılcal damarının bölgesinde bir sürü yeni kılcal damarlar oluşumunu sağlıyor, aynı cihaz vücudun her organında ama en çok kalpte ve beyinde yeni kılcal damarların artmasını sağlıyor. Bu konu ile ilgili FDA dediğimiz Amerikan İlaç ve Gıda Lisanslama Enstitüsü’nde birçok çalışma var ve bu cihazın hem kalp yetmezliğinde hem de inmede yani felç geçiren insanlarda işe yaradığını, kullanılması gerektiğini ve faydası olduğunu gösteren onayları mevcuttur.